FAQ
Domů ] Hlavna ] [ FAQ ] Anglicka ]

 

 

FAQ ohladom RPG Drd pre laikov

Verzia 1.4

Marec 2009

Autor: Robert Koscura, koscura@seznam.cz

Obsah

1) Preview

2) Kedy a preco vzniklo Drd

3) Ako sa hra Drd ?

4) Pravidla hry Drd

5) Kto vytvoril Drd ?

6) Kolko verzii Drd existuje ?

7) Casopisy ohladom Drd

Draci doupe, Drd, Altar su chranene ochrannymi znamkami a vsetky prava na uvedene oznacenia ma firma Altar. V texte su pouzivane na nekomercnej baze.

Tento text je pre kazdeho kto chce vediet co je Drd, ako sa hra tato hra a co ti ludia stale “tocia” o zlodejoch, bojovnikoch a pod. Je volne siritelny pre kazdeho kto ho nepouziva na komercne ucely, ale pre osobne potreby suvisiace s jeho sukromnym zaujmom o tuto problematiku. Mozete ho tlacit a rozsirovat v elektronickej podobe ak zachovate v hlavicke autora a nebudete za to pytat peniaze. Dakujem.

Kazdy kto chce prispiet k tomuto suboru zaoberajucemu sa Drd je vitany.

 

1) PREVIEW

Tento subor sa tyka zakladnych udajov a faktov ohladom povodnej ceskej hry Draci doupe (dalej len Drd) pretoze uz dlhsie mam pocit, ze podobny text absentuje a kvoli nevedomosti nezainteresovanych je DrD a hraci Drd hrajuci odsuvane na periferiu zaujmu pricom sa podla mna jedna o celkom zaujimavý fenomén podporujucu fantaziu a predstavivost.

Kedze sa jedna o RPG hru bolo by dobre povedat co vlastne RPG je. Nechcem tu suplovat FAQ o RPG ale v kratkosti.... RPG znamena po anglicky Role Playing Game co sa da najlepsie v danom zmysle prelozit ako Hra Zaoberajuca sa Hranim Ulohy (myslim divadelnu ulohu) co vlastne najlepsie zodpoveda tomu co vlastne RPG je a s tym je aj spojeny fenomen preco pritahuje tolko roznych ludi. Dalsie podrobnosti o style hry aj s prikladom su uvedene dalej.

Cely nasledujuci text je kompilaciou viacerych textov z roznych zdrojov preto aj ked som autorov o to vyslovene nepoziadal dufam, ze nebudu namietat nic proti a pre zlepsenie informovanosti “laikov” ich texty ponechaju ako sucast tychto FAQ. (Ak by to niekomu vadilo nech sa ozve na e-mail)Tymto je vysvetlena aj cesko-slovenska mutacia textu, ktora si myslim nikomu neprekaza. Nemlatme vsak prazdnu slamu a podme k faktom.

 

2) KEDY A PRECO VZNIKLO DrD ?

Draci doupe je puvodni ceska hra na hrdiny, vytvorena firmou Altar pro pobaveni siroke hracske verejnosti v Ceskoslovensku (v te dobe-bolo to koncom roku 1990) za relativne levny peniz, v porovnani s nepomerne drazsimi a drive tezko sehnatelnymi hrami ze zahranici, predevsim s AD&D.

Tolko asi klasicky nazor tych, ktori Drd poznaju. Dodam len tolko, ze vyslo v naklade 5000 kusov zositych dvoma spinkami v temer samizdatovej uprave. Toto mu dodavalo, spolu s tym, ze nikto nevedel o co sa poriadne jedna nadych tajomnosti a pritazlivosti.

3) AKO SA HRA DrD ?

Ako som uz vyssie napisal Drd je povodna ceska RPG hra. Princip celeho si najlepsie vysvetlime na priklade divadelnej hry s otvorenym koncom.

Predstavte si, ze mate pocit, ze chcete byt niekto iny. Napriklad citate Ostrov Pokladov a chcete byt na chvilu jednonohym piratom Silverom alebo tym mladym plavcikom.Tento pocit ja pravidelne zazivam pri citani napinavej a dobrej knihy. Byt len tak na chvilu, len tak naoko hrdinom z knihy. Tak si teda taku postavu vytvorite ako dramatik vytvori postavu napriklad Hamleta. Z obsahu knihy viete aky mate byt. Ste teda napr. jednonohy pirat, naoko priatelsky ale v skutocnosti sebec, mate drevenu nohu a jedno oko pricom viete, ze mate papagaja, ktori vam sedi na ramene a stale vas otravuje skriekanim. Mate ho uz 20 rokov a najradsej by ste zahlusili, ale akosi nemozte. Toto je teda postava pirata Silvera.

Povedzme, ze Vas jeho pribeh zaujal v knihe tak, ze by ste radi vediet co robil po tom ked zdrhol z tej lode v pristave, alebo Vas zaujima ako z tej lode zdrhol. Zaujima Vas to tak ze na tento namet napisete malu poviedku, v ktorej to bude presne tak ako by to prezival Silver, ten isty Silver, ktory je vyssie opisany, ked by ste to Vy mohli ovplyvnit. V tej poviedke pouzijete postavu pirata Silvera, ktoru obohatite aj o vlastne prvky. Nakoniec ste teda vytvorili nieco co uz nie je uplne pirat Silver (tak ako si to povodne predstavoval R.L. Stevenson), ale stale je to vlastne on len je tak akosi “vas”. Toto presne je princip postav v RPG a tym aj v Drd.

Vysvetlim to este inac uplne natvrdo a polopatisticky. Chcete byt pirat Silver, na chvilu sa zamyslite, postavite sa pred zrkadlo a zahrate si scenu z knihy alebo svoju vlastnu, taku aka Vas napadne. Neskoncite vsak pri jednej scenke ale stale tuto jednu scenku rozvijate az sa z nej mozno po case stane mala divadelna hra. Vasim priatelom sa to zapaci ako vyvadzate pred zrkadlom a chcu sa pripojit. Jeden si povie, ze bude hrat vodcu piratov. A tak hrate dalej, hra nabera na intenzite pretoze novy herec dodal nove napady. Chvilu vam to ide no po chvili sa musite dohodnut ako dalej v niektorych spornych situaciach aby z toho nebol zmetok. Stale to vsak zvladate ste dvaja a je to stale len pokus. Nakoniec pride dalsi kamarat ktoremu sa to tiez paci a povie si ze chce hrat plavcika. Takto sa pridaju este niekolki a moze z toho vzniknut skutocne zaujimava hra pripadne kratka scenka, ale narazite na urcity problem. Niektore veci si kazdy predstavuje inac. Ako presne vyzera ta lod, aku mal presne Silver tu drevenu nohu, co skriekal ten papagaj a pod. Zabera Vam postupne stale viac casu vysvetlovat si veci okolo ako hrat. Napriek tomu sa vsak rozhodnete, ze si svoje ulohy postav z knihy ponechate a stretnete sa znova. Teraz vsak celu scenku zohrate inac. A takto sa to opakuje niekolko vecerov. Da sa povedat, ze ste prave hrali RPG a ani ste o tom nevedeli.

Prostredie v ktorom hrate svoje “knizne” postavy zavisi od knih, ktore citate. Ten kto cita cervenu kniznicu nebude sa chciet vcitit do ulohy kapitana Nema na ponorke. Podstatne na tom vsetkom je vsak urcite “kulturne” prostredie kde sa dej odohrava a uz zalezi na chuti zucastnenych ci to je romanca alebo pribeh o piratoch vrazdiacich a lupiacich na pockanie. Preto ludia citajuci Cyberpunk hraju postavy v inom prostredi ako ludia, ktorych zaujimaju dejiny stredoveku alebo antiky. Niektorych zase zaujima fantasy co je vlastne stredovek obohateny o magiu, kuzla, alchymiu a trochu mystiky spojenej s “okultizmom”. Z takehoto prostredia je aj Draci doupe. Je to prostredie Tolkiena (Hobbit), Howarda (Conan) a podobnych knih.

Ako som uz vyssie napisal pri stretnuti viac ludi uz automaticky dochadza k rozporom ako ma vyzerat toto a ako hento. Co ma a moze zahrat vodca piratov a co ma a moze zahrat Silver. Preto sa musia dohodnut urcite mantinely, aby nevznikol chaos a hadky a aby mala cela hra aj nejaky efekt (aby sa nezvrhla len na dohadovanie, toto si nemohol a toto musis), aby dalej pokracovala ta prijemna atmosfera a ten prijemny zapal a vzrusenie, ktore podobne akcie sprevadzaju ale co je este dolezitejsie ako som uz nacrtol je ohromne dolezite aby herec ktory sa chce vzivat do tej svojej postavy viac nerozpraval o tom co je okolo ako hral (iste aj samotne vymyslanie okolo prostredia a mantinelov je zaujimave (a ako uvidite neskor pre niekoho aj zabavne) ale hranie je zaujimavejsie pre vacsinu ludi). Cim sa hra a pribeh Silvera komplikuje a objavuju sa stale nove a nove vyzvy a okolnosti a sitaucie, ktorym musi Silver a iny “herci” ( a tu uz sa hodi slovo hraci) celit tym sa pravidla a mantinely viac a viac komplikuju (je to dane tym ze klasicka divadelna hra ma napisane ulohy a hercov a nejaky zaver a vy stale hrajete tu istu hru, ale ked zacnete hrat nieco co sa vyvija a meni, a co hlavne nemusi mat koniec, zrazu to dava strasne vela moznosti ukoncenia danej situacie alebo situacii) az sa “herci” dohodnu, ze jeden bude dozerat nadodrziavanie pravidiel a mantinelov a vzdy “hercov-hracov” upozorni ked budu robit nieco co sa nesmie aby sa hra ako celok zachovala. Klasicke priklady su ci sa Silverova drevena noha zaryje do piesku pri vystupovani z lode a za ako rychlo nabije pistol ked striela po vodcovi piratov a ked sa k nemu sucasne zenie vodcov pobocnik s dykou. Pobocnika hra napr. nejaky dalsi herec alebo ho nema kto hrat a tu je dalsi problem, pretoze pobocnik mohol vyplynut z deja a je postavou ktora tam dovtedy nebola alebo sa neprejavovala a je zrazu potrebna.

Ak totiz ma byt aj prostredie v ktorom sa hra odohrava realne a cela hra sa odohrava napr. na pir. lodi nemusi byt po ruke tolko hercov ochotnych hrat s nami. Niekedy vsak hra obsahuje aj vela drobnych postav, ktore by mal niekto zahrat ale tie roly su tak bezvyznamne (ale dokopy pre atmosferu vyznamne) ze pre jednotlivca je ich hranie nezazivne. A tu opat prichadza na scenu ten kto strazi mantinely a prebera na seba aj tieto drobne ulohy.

A uz sa pomaly blizime k RPG a Drd podobe ako takej. V drd sa “herci” volaju hraci, Silver, plavcik a vodca piratov sa volaju postavy (to je to anglicke slovo Role) a ten jeden ktory strazi mantinely je tzv. Pan jaskyne (PJ), co je len stylizovane oznacenie sudcu.

Pokracujme vsak v nasom priklade dalej. Postupne sa v danej skupinke ludi vyprofiluje niekto kto ma v krvi viac vytvaranie deja a novych scenok pre hercov a niekto kto skor tieto scenky hraje s tou danou postavou Silvera alebo plavcika. Stale vsak “herec” resp. hrac ma moznost ovplyvnovat scenku a konat tak ako si mysli, ze by konal Silver v danej situacii, ved predsa kvoli tomu aby si zahral Silvera sa to cele zacalo.

V Drd vsak robi ulohu vymyslaca novych scenok tiez PJ. Z toho vidno, ze jeho rola v ramci celeho systemu hrania Drd nabera na vyzname ale aj zodpovednosti.

Teraz sa urcite opytate a kde sa podela ta povodna hercova idea zahrat si svoju oblubenu postavu z romanu ? Ved uz nemoze ovplynit ani dej ked scenky vytvara PJ. A tu dochadzame k hlavnemu pricipu RPG a Drd. Vy hrate postavy ktore ste chceli hrat, v svete v ktorom ste chceli byt a hrate co ste chceli urobit keby ste boli Silverom. To jest Silver spi ak chce spat alebo musi (o com rozhodnu mantinely a teda PJ), ide na lod ak na nu chce ist a nejde na more ak nechce. Na toto vsetko vsak uz musi byt PJ pripraveny pretoze nikdy nevie co ti dany “herci-hraci” s tou danou postavou urobia. Tu sa zase prejavi aj PJ ako herec a majster improvizacie. Spolu tak vytvaraju jedno velke divadlo: “Hraci-herci” dodavaju svoje postavy, PJ dodava mantinely a zvysne drobne postavicky pricom PJ rozhoduje aj o novych mantineloch vzniknutych na zaklade vyvinu deja a hraci mu svojim konanim davaju priestor, aby realizoval ich predstavy.

Treba vsak dodat, ze toto je finalna faza hrania RPG a konkretne Drd. Kym sa hraci a PJ dopracuju k takemuto hraniu tak to stoji nezriedka aj roky hrania, doladovania a hladania toho “esencialneho” co sa neda nacitat ani nacvicit a co robi Drd RPG hrou.

Treba tiez povedat, ze cim dlhsie sa hra, tym menej mantinely spisane v brozurke Draci doupe vyhovuju. Chyba im totiz jedna vec, ktoru ma napriklad Ad&d. A to su roky a roky testovania tychto mantinelov.

4) Pravidla hry Drd

Teraz trocha z tych mantinelov Drd.

Prostredie je fantasy. Je urcena pre min 2 hracov (jeden musi byt PJ a ten druhy skutocny hrac), pricom horny pocet hracov nie je obmedzeny aj ked realne je to okolo 15 ludi. (Poznam skupinu ktora hlasa, ze optimom je asi 10 ludi, avsak to su skor vynimky. Vacsina ludi co Drd hrala a hra, ma za to, ze hra ma najvacsi spad pri 4-6 hracoch plus PJ. Plati tiez, ze cim menej hracov tym rychlejsia hra, ale s urovnou hry je pocet hracov previazany len volne.

Ke hre se pouziva 6-ti a 10-ti stenna kostka. Tou si obcas hodis, abys mohl v dane situaci vedle svych schopnosti uplatnit i faktor nahody a stesti. Kdyz hrajes poprve, vytvoris si s pomoci Pana jeskyne postavu, se kterou budes hrat i priste (dokud postava neumre). Muzes si vybrat rasu

clovek, barbar, hobit, elf , trpaslik, kuduk, kroll

Charakteristikami danych ras se ted nebudeme zabyvat. Na volbe rasy zalezi treba i to, jak dobre bude zvladat urcitou cinnost. Napr. hobit (mala bytustka, ne moc silna, ale sikovna), bude bezvadny zlodej. Jako valecnik se ale moc neuplatni (ani neuzvedne poradnou zbran). Naopak kroll bude skvely valecnik. Ovsem, co ma ve svalech mu chybi v mozku, takze tezko muzeme chtit po krollovi, aby se svym IQ mlynku na maso delal kouzelnika, apod. (Ale je velmi zaujimave a zabavne hrat takeho kuzelnika i ked asi dlhy zivot mat nebude -pozn. autora)                                                                            

Dale si zvolis povolani:

valecnik, hranicar, alchymista, kouzelnik, zlodej

Dale si nahazis kostkou cisilka, vyjadrujici charakteristiku postavy (v zavislosti na rase a povolani):

sila, obratnost, odolnost, inteligence, charisma

Pak zbyva jen pocet zivotu, presvedceni (dobry, neutralni, zly), vybavit se penezi a jit si nakoupit zbroj a jine nezbytnosti. Hra muze zacit.

Tak a teraz ti ktori ste to prezili “peklom” vyvetlovania az sem, precitajte si ukazku hrania Drd. Skupina jedneho bojovnika (Ali), hraniciara (Borsuk) a kuzelnika (Madu) uteka zo zajatia kde bola uveznena zlym carodejom. Texty v uvodzovkach znamenaju, ze to hovoria postavy a texty bez uvodzoviek znamenaju, ze to hovoria ich hraci (realne osoby). Ako je jasne oboje v skutocnosti hovori ten isty clovek.

Pan Jaskyne (PJ): Takze idete tou dlhou chodbou, ktora je vlhka a smradlava, pricom sem tam stupite do kaluze vody. Presli ste asi 20 sahov (1 sah = 1 meter) ked ste zbadali pri okraji jednej steny opracovany kamenny kvader. Chodba je tu stale siroka 3 sahy a vysoka 2 sahy.                            

Hrac Aliho : Pristupim k nemu a pozriem sa na ten kamen blizsie. Co vidim ? (spyta sa PJ)                

PJ dvom zvysnym hracom: Ali odbehol asi 2 s. od vas a prehliada si kamen                                

Hraci Madu a Borsuka : Ideme za nim... Madu hovori Alimu “Drz sa pri nas Ali moze to byt nejaka pasca!”                                                                                                                                            

PJ: Vidite ze kamen je asi 30 cm siroky a 60 cm dlhy pricom je vysoky asi 30 cm.                              

Hrac Aliho: Skusam nim pohnut....                                                                                                

PJ Alimu : Hod si k10 (10 stenna kocka) na silu (vid hore, kazda postava je urcena viacerimi vlatnostami, ktore su dane hodnotou danej vlastnosti a ta sa potom pouziva spolu s kockou)        

Hrac Aliho: 5                                                                                                                                 

Pj Alimu : To je malo                                                                                                                

Hrac Aliho : dopekla to je smola, “Uff, uff to je sila ten kamen tam je asi prirasteny alebo co ? Je tazky ako das, pomozte mi niekto!”                                                                                                   

Hrac Madu : Strazim oba konce chodby ci sa neobjavuje nieco podozrive.....”Chlapi pohnite nerad by som padol znova do ruk toho carodeja, to jeho citanie myslienok ma nijako netesilo!”                

Hrac Borsuka : skusim to aj ja, hodil som 7, “No pod moj krasny ukaz co skryvas.”                         

PJ obom: So zafunenim ste odtlacili kamen trocha nabok. Nic ine sa nestalo.                                

Hraci spolocne : Do pekla, naco tamten kamen docerta je ? Ved to nema ziaden zmysel! Chvilu sa radia a potom spolocne PJ oznamuju : Hladame tajne chodby. Ja hladam tu a tu a mam 25, on hlada tu a tu a ma -5 a on tu a tu a ma 12.                                                                                    

PJ sa pozrie do poznamok a oznami : Madu na strope nasiel obrysy akejsi 1x1 s. velkeho stvorca.       

Hrac Aliho: “Jasne, chlapi ten kamen je znacka tajnej chodby a sucasne schod!” Posuvam kamen spat, hodil som na silu 11.                                                                                                                

PJ Alimu : Vratil si kamen na povodne miesto. Presne nad nim je ten velky stvorec.

PJ hracovi Madu na papieriku (pretoze zvysni su zaneprazdneni ohladavanim a skumanim miesta) :Vidis na oboch koncoch chodby akesi tiene a po chvili zacujes aj hlasy.

Hrac Madu : sepotom hovorim “Pohnite uz su blizko!

Hrac Aliho: Postavim sa na kamen a snazim sa potlacit hore na strope tu kamennu kocku.

PJ : Hod si na silu

Hrac Aliho : 13, najviac kolko mozem

PJ Alimu: Citis ako sa ta kocka posuva hore, vysvitlo, ze je to v skutocnosti len tenka platna.

PJ ostatnym : Vidite ako Ali vysunul hore akysi kus kamena

Hrac Aliho : “Teraz to dam nabok a vyleziem hore, potom vytiahnem Madu a ty Borsuk pojdes nakoniec, dobre ?”

Hrac Borsuka : “Co blbnete, ja tu mam ostat a nechat sa zabit ? To urcite!”

PJ : Hlasy uz pocujete vsetci a sem tam aj dupot noh utekajucich chodbou smerom k vam. Ali vyliezol hore.

Hrac Aliho : “Vyckaj dole Borsuk, pod hore Madu” podavam ruku dole.

Hrac Madu : Chytim sa ruky a leziem hore ...

Hrac Borsuka : “Kurna ty jeden blby kuzelnik lez rychlo !” pomaham mu nahor

PJ hracovi Borsuka : Vidis uz aj postavy zenuce sa s vykrikmi z oboch stran k tebe

Hrac Borsuka : “Vy somari, co ma tu nechate ? Rychlo...”               

Hrac Aliho : Podavam mu ruku a taham ho hore. Hned nato rychlo zatiahnem platnu spat na miesto.

Tu by som tu ukazku ukoncil. Je asi jasne ako hra vyzera a scenka mohla dopadnut uplne inac napr. keby bol Ali zly charakter nechal by tam dole oboch alebo len Borsuka, kuzelnik sa mohol nechat zmiznut a utiect po vlastnej “linke” a pod. Vsetko zavisi od postav, ktore hraci hraju a je to niekedy este omnoho omnoho zaujimavejsie.

5)KTO VYTVORIL Drd ?

Verziu 1.5 PPZ (vid nizsie) podla obalky vytvorili tito ludia:

Jirina Vorlova, Martin Klima, Karel Papik, Jan Obdrzalek, Radim Krivanek, Vilma Kadleckova, Vladimir Chvatil, Michael Bronec

Okrem nich sa na hre podielalo urcite mnoho testovacov a vlastne kazdy kto Drd hral a narazil na problem, oboznamil s nim tvorcov sa da povazovat za spoluautora, ak nie celej hry, tak za vylepsenia v dalsej verzii.Pricom mena tvorcov sa trocha lisia pravidla od pravidiel. Najlepsie by bolo najst ludi, ktori vytvorili verziu bez cisla (inak pisanu aj ako verzia 1.0), ale nase pravidla uz prvu stranu a zopar dalsich davno nemaju.

6) KOLKO VERZII Drd EXISTUJE ?

Zakladom su Pravidla pro zacatecniky (PPZ), na ne nadvazuju Pravidla pro pokrocile (PPP) a nakoniec Pravidla pro experty (PPE), plus k tomu celemu este tzv. PPE-Svet. Toto je idealny zaklad pre kazdeho kto chce mat 100 % oporu, pre  svoj kompletny svet, v pravidlach. Pre velke % P.J. a hracov vacsinou bohate postaci PPZ, PPP.

Hra sa vyvijala a jednotlive pravidla maju viac verzii:

PPZ (1.0), 1.1, 1.2, 1.5, (pricom 1.5 existuje v dvoch obalovych mutaciach, ale je to to iste)PPP 1.1, 1.2, 1.3 (vysla aj v Dechu Draka ako “errata” verzie 1.2), 1.5 (plati o nej to co o PPZ)PPE 1.5 (Cislo oznacuje len nadvaznost na PPP, pretoze ziadne ine verzie PPE neexistuju)PPE - SvetV podstate o jednotlivych verziach plati, ze cim vyssia tym je vyladenejsia dlhsim hranim. Vsucasnosti sa uz stare verzie zohnat nedaju a tak vlastne plati, ze vsetky 1.5 na seba nadvazuju. Velke rozdiely vsak medzi starymi verziami nie su a tykaju sa hlavne tabuliek a cisel. Nie algoritmov. Dalej vyslo Drd+, ktore je co sa tyka hernych mechanizmov prepracovanejsie a na RPG asi aj lepsie, ale ako sme sa zhodli s chalanmi, nam na rozpravanie pribehu staci aj stare Drd.

7) CASOPISY OHLADOM DrD

Svojho casu vznikol strasny boom fanzinov a vselijakych polosamizdatovych tlacovin roznej urovne, ktore sa zaoberali Drd. Postupne sa hladina precerila a ostalo skutocne len to lepsie a kvalitnejsie. Ja sam osobne casopisy pravidelne nekupujem, len s casu na cas nejaky prelistujem a ak su v nom dobre napady tak ho aj kupim. Zakladnym casopisom je asi Dech draka. Nachadza sa v nom vsetko od hernej teorie, cez poviedky, rady, nove doplnky a taktiez jaskyna, ktora je pre "lenivejsich" PJ asi tym hlavnym tahakom. Kedze donho prispievaju najma tvorci pravidiel, da sa povazovat za najlepsi co sa tyka kvality. Dalej su to Sablozuba veverka, Zlaty Drak (co je skor klubovy fanzin Hexaedru - vid nizsie), nieco vychadzalo aj v Nemesis a Legende, (ale o Nemesise toho teraz vela neviem a Legenda sa preorientovala hlavne na karty), potom je to napriklad Mec a Magia, Kamen mudrcov a este urcite notna davka dalsich, ale s tymi som nemal tu cest sa stretnut. Vacsinou vychadzaju znacne nepravidelne, raz za par mesiacov ak vobec este.

Koniec